Amit a horgászvizsgáról tudni kell

A horgászati alapismeretekből tett vizsga múltja több évtizedre nyúlik vissza. Kezdetben elsősorban az egyesületeknél folyt a vizsgáztatás. A sikeres vizsgát követően annak dokumentálása a horgászigazolványban történő bejegyzéssel és pecséttel került rögzítésre. A kilencvenes évektől a hatóság által kiadott „Horgászvizsga bizonyítvány” tanúsította a vizsga meglétét, 2021-től pedig ismét új rendszer kerül bevezetésre. Az idei évtől is személyes részvételhez kötötten, de már formájában – zajlik a vizsgáztatás és a bizonyítvány automatikusan felkerül a horgász online profiljába, aki szeretné annak papíralapon is kinyomtatásra kerül.

Miért kell vizsgázni? Gyakori kérdés ez a horgászattal ismerkedők, horgászni vágyók esetében.

Először is azért, mert ezt törvény írja elő. Az 2013. évi CII. (a Halgazdálkodásról és hal védelméről szóló) törvény 40.§ (2) bekezdése szó szerint a következőket írja.

„Állami horgászjegyet az a személy kaphat, aki rendelkezik horgászvizsgával vagy korábbi érvényes állami horgászjegyét bemutatja, horgászszervezeti tagságát igazolja és fogási naplóját leadta. Az állami horgászvizsgát állami horgászvizsga-bizonyítvánnyal, más országban tett vizsgát pedig az erről kiállított okirattal vagy horgászati okmánnyal lehet igazolni.”

A jogszabályi előírásokon felül azért is fontos a horgászvizsga, mert a horgászni vágyó szimpla érdeklődésén túl, a felkészülés során némi jártasságot és ismeretet szerez a horgászat alapjairól, a halakról, vízi környezetről, természetvédelemről, horgászetikáról, és jogszabályi előírásokról. A vizsgát tett horgász tehát felkészülten érkezik a vízpartra, ahol kezdődhet a tapasztalatgyűjtés, az elméleti tudás tartalommal való megtöltése.

Tehát ahhoz, hogy valaki felnőtt horgásszá válhasson alapfeltétel a horgászvizsga letétele. Ennek meglétét követően lehet majd Állami horgászjegyet váltani a 15. életévüket betöltött horgászoknak, de a jogszabály lehetőséget ad arra, hogy már a fiatalabb horgász is megszerezze a bizonyítványt – a 10. életévtől. Az értelmi fogyatékkal élők, a vak és gyengén látó személyek, és hároméves kortól az adott év december 31. napjáig a 15. életévét be nem töltött személyeknek nem kötelező a vizsga, részükre állami horgászjegy kiadása esetén az előbbiekben foglaltakat nem kell alkalmazni.

Sikeres felkészülést és eredményes vizsgát kívánunk!