Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége

Bevezető

Szövetségünk létrehozása egy késztetés volt a horgásztársadalom részéről, hogy most van az a pillanat, amikor erős és komoly szakmai tőkével rendelkező szervezetet kell létrehozni annak érdekében, hogy az érdekvédelmi és érdekérvényesítő munka jobban, és hatékonyabban tudjon megnyilvánulni a horgászati igények kiszolgálása érdekében. Nyomós késztetés volt az is, hogy közeledik 2015., a vízhasznosítási jogok újrapályáztatása. További működési céljainkat az Alapszabályunk 2. §-a részletesen taglalja.

Információink szerint vannak olyan profitorientált szerveződések a fővárosban, amelyek valószínűleg a horgászközösség mellett, de inkább ellenében kívánják megpályázni az egyes vizek vízhasznosítási jogait. Ez megerősített bennünket abban, hogy lépnünk kell. Tehát nem más, már működő horgász szövetségek ellen, hanem ellenkezőleg, a szövetségi rendszer erősítése, és a horgászérdekek mellett szeretnénk, és fogunk munkálkodni. Így került sor tavaly nyáron arra, hogy 13 egyesület – méltó helyre kívánván emelni a fővárosi horgászközösséget – megalapította az új szervezetet. Szövetségünket a bíróság 2013. december 14-én jegyezte be. Egyik célunk már a megalakuláskor az volt, hogy felvételünket kérjük a MOHOSZ-ba, mert úgy éreztük s érezzük, hogy az egyik legfontosabb dolog, hogy a horgászközösség ne szétszabdalva, hanem minél nagyobb létszámmal, minél összefogottabban és erősebben azonos értékek mentén szerveződjön.

A Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége tehát 2013. június 26-án, 13 alapító egyesület közös elhatározásából jött létre. A taglétszámunk az idei évben újabb egyesületek belépésével növekedett, így jelenleg 30 tagegyesülete van a Szövetségnek, melyek tagsága megközelíti a 12.000 főt.

Szövetségünk levélben fordult a MOHOSZ-hoz, amelyben tájékoztatta az országos szövetséget a FŐHESZ megalakulásáról, s arról az elhatározásáról, hogy csatlakozni kíván a MOHOSZ-hoz. Az alapszabály értelmében a MOHOSZ elnöksége a csatlakozási kérelmet megvizsgálta, s javasolta a választmánynak a tagfelvételi kérelem elfogadását.

A Magyar Országos Horgász Szövetség országos választmánya 2013. december 12-i ülésén felvette tagjai sorába a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetségét.

Reményeink szerint szövetségünk gazdaságilag, szakmailag erős, létszámát tekintve pedig nagy, a mostaninál is jóval nagyobb szövetséggé fog válni. Ennek a gazdasági súlynak megfelelően fogunk tudni eredményesen pályázni, ugyanis legfőbb célunk, hogy a horgászegyesületek kezében maradjon a fővárosi Duna-szakasz. Erre az új Halgazdálkodási törvény nagyon jó lehetőséget ad. Ezt az évet építkezéssel szeretnénk eltölteni, hogy jövőre megfelelő készültséggel várhatjuk a pályázatok kiírását.

Céljaink, kitűzött feladataink

Egy-két éven belül már látható eredményeket szeretnénk elérni az érdekképviseletben. Célunk a jegykiadás rendszerének megújítása és a jobb elérhetőségek kialakítása. Az online rendszer már létszükséglet, ebbe az irányba akarunk elindulni. Szeretnénk nemzetközi szinten is nyitni, a környező országok szövetségeivel jó kapcsolatokat kialakítani, és olyan versenyeket szervezni, amelyek a médiában, az országos horgászközvéleményben is széles körben ismertté válhatnak. Szeretnénk megtartani versenyzőinket, és újabbakat megnyerni, hogy a mi szövetségünkben kamatoztassák tudásukat. A horgászvizsgáztatás feltételei adottak szövetségünkben. Rendelkezünk azokkal a jogosítványokkal, és feltételrendszerekkel, melyek lehetővé teszik a horgászvizsga bizottságok felállítását, valamint a vizsgák lebonyolítását.

Az új halgazdálkodási törvény a halak védelme és a horgászok érdekében született. Biztosak vagyunk abban, hogy ez jelentős változást fog hozni a jövőben és reményeink szerint több hal marad a vízben. A SZÁK-programról egyesületi bevezetésében sok segítséget nyújtunk, folyamatosan elérhetőek vagyunk, amennyiben a kezelőknek problémájuk akad a horgászjegy kiadás tekintetében. Az informatika századában ki kell használni ennek a rendszernek az előnyeit.

Alapvető célkitűzéseink egyike a horgászutánpótlás fejlesztése, a gyermek horgászat erősítése, az öregedő és csökkenő horgásztársadalom pótlásának érdekében. Mindemellett profi versenycsapatot kívánunk kialakítani, amely méltón tudja majd képviselni a Budapesti horgászokat a különböző hazai, illetve külföldi horgász megmérettetések során.

Fontosnak tartjuk az egyesületi közösségi élet fenntartását, annak erősítését és a szövetségi támogatások révén a horgászközösség összefogását, egyben tartását az egyik legnépszerűbb és legismertebb rekreációs szabadidős hobby tevékenység, a sporthorgászat keretein belül.